STATE GYMNASTICS STATS: Boys

2012 State meet individual results

Home | 2017 Stats & rankings | 2017 Meet-by-meet results | 2016 Stats & rankings | 2016 Meet-by-meet results | 2016 Scores/Complete results | 2015 state and sectional results | 2015 Stats & rankings | 2015 Meet-by-meet results | 2015 Scores/Complete results | 2014 state and sectional results | 2014 Stats & rankings | 2014 Scores/Complete results | 2014 Meet-by-meet results | 2013 state and sectional results | 2013 Stats & rankings | 2013 Scoresheets/Meet results | 2013 Scores | 2013 Meet-by-meet results | SGS News | SGS News | 2012 Stats & rankings | 2012 Scores | 2012 Scoresheets/Meet results | 2012 Schedules | 2012 Meet-by-meet results | 2012 Conference standings | 2014 Conference standings | 2012 Sectional meet results | 2012 State meet team results | 2012 State meet individual results | Photo page | Bulletin Board & 2012 coaches list | Senior Gymnasts of the Year | Coaches of the Year | Senior National Team | IHSA minimum participation proposal | Favorite Links | Contact SGS | Archive

PLEASE CONSIDER DONATING TO SGS

chalktray.jpg

SGS has tried to keep Illinois high school boys and girls gymnastics fans up to date with scores, standings and statistics for all teams and individuals.
We work independently. Any donation of any amount would be appreciated.
 
You can:

1. Visit our SGS staff at the state meet!
2. Contact us at stategymnasticsstats@gmail.com
3. Visit us on PayPal (Our address is stategymnasticsstats@gmail.com)

Thank you for your consideration...

ajanicargle.jpg
Ajani Cargle

AJANI CARGLE SWEEPS
INDIVIDUAL STATE TITLES

Watch Lincoln-Way co-op senior Ajani Cargle's six state championship routines at the individual state meet finals on the SGS You Tube channel by using the following address (NOT a link):

http://youtu.be/X2aBGP9h3-Q

2012 INDIVIDUAL STATE
EVENT FINAL RESULTS
in performance order
(Preliminaries score/ranking in parentheses)

FLOOR EXERCISE

FINAL RESULTS

3T. (9.60-9th tie) John Schubert, jr., Downers Grove North  — 9.45

2. (9.60-9th tie) Kevin Hamilton, sr., Glenbrook South  — 9.55

9. (9.65-5th tie) Corey Bell, sr., Homewood-Flossmoor  — 9.20

3T. (9.65-5th tie) TJ Kennedy, fr. Glenbard North  — 9.45

3T. (9.75-2nd tie) Victor Valencia, sr., Lincoln-Way co-op   — 9.45

6T. (9.75-2nd tie) Mark Ciesielski, sr., Wheaton Warrenville co-op   — 9.40

1. (9.85-1st) Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op  — 9.65

6T. (9.65-5th tie) Austin Zimmer, jr., Glenbrook South  — 9.40

8. (9.70-4th) Ethan Sansone, so., Wheaton Warrenville South  — 9.35

10. (9.65-5th tie) Julian Vasquez, sr., Buffalo Grove  — 8.45

POMMEL HORSE

FINAL RESULTS

8. (9.15-4th tie) Sam Flory, jr., Lake Park — 8.85

7. (8.80-10th) Billy Suta, sr., Naperville North  — 8.90

3. (9.20-3rd) Karan Mahajan, sr., Hinsdale Central  — 9.55

4. (9.15-4th tie) Ethan Sansone, so., Wheaton Warrenville co-op  — 9.40

6. (9.05-8th) Luke Wychocki, sr., Downers Grove North  — 9.05

9. (8.85-9th) Kenji Fukuda, jr., Elk Grove  — 8.30

10. (9.15-4th tie) Arie Feltman-Frank, fr., Stevenson  — 7.90

2. (9.40-1st) C.J. Patton, jr., Fremd  — 9.60

5. (9.25-2nd) Jonah Hinz, jr., Palatine — 9.15

1. (9.10-7th) Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op  — 9.70

STILL RINGS

FINAL RESULTS

10. (8.75-7th tie) Josh Nicolasin, sr., Niles West — 8.25

8T. (8.55-10th) Quin Bley, sr., Fremd  — 8.50

4. (8.90-3rd tie) Strahinja Sopcic, so.,  Downers Grove North  — 8.95

7. (8.75-7th tie) Cameron Mueller, so., Mundelein  — 8.70

3. (8.95-2nd) Jonah Hinz, jr., Palatine  — 9.15

5. (8.85-6th) Mac Allen, jr., Lake Park  — 8.90

2. (8.90-3rd tie) Billy Suta, sr., Naperville North  — 9.40

1. (9.55-1st) Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op  — 9.75

8T. (8.65-9th) Zack Beecher, sr., Lincoln-Way co-op  — 8.50

6. (8.90-3rd tie) Zach Neal, sr., Wheaton Warrenville co-op  — 8.80

VAULTING

FINAL RESULTS

7. (9.20-8th tie) Sam Pielet, so., Hinsdale Central— 9.15

10T. (9.20-8th tie) Perry Zumbrook, so., Glenbard West  — 8.85

4T. (9.25-6th tie) Bill Belmonte, sr., Conant — 9.40

1. (9.55-1st) Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op — 9.70

10T. (9.40-3rd) Andrew Fairbanks, jr., Neuqua Valley  — 8.85

2T. (9.35-4th) Bobby Wongamalasai, sr., Fremd  — 9.45

4T. (9.20-8th tie) Corey Bell, sr., Homewood-Flossmoor — 9.40

8. (9.20-8th tie) John Schubert, jr., Downers Grove North — 9.10

9. (9.25-6th tie) Kevin Hamilton, sr., Glenbrook South  — 9.05

6. (9.30-5th) TJ Kennedy, fr., Glenbard North — 9.30

2T. (9.50-2nd) Colin McCarthy, jr., Mundelein — 9.45

PARALLEL BARS

FINAL RESULTS

6. (9.15-7th tie) Colin McCarthy, jr., Mundelein — 8.75

10. (9.10-9th tie) John Schubert, jr., Downers Grove North  — 9.45

1. (9.70-1st) Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op — 9.50

7. (9.20-5th tie) Steve Merena, so., Elgin  — 8.70

3. (9.10-9th tie) Jonah Hinz, jr., Palatine — 9.20

9. (9.15-7th tie) Billy Suta, sr., Naperville North  — 7.80

8. (9.20-5th tie) Tyler Leahy, sr., Hinsdale Central — 8.60

4. (9.45-2nd tie) Zach Neal, sr., Wheaton Warrenville co-op — 9.15

2. (9.45-2nd tie) Joe Mauk, jr., Conant — 9.25

5. (9.25-4th) Austin Zimmer, jr., Glenbrook South  — 9.00

HORIZONTAL BAR

FINAL RESULTS

8. (8.60-10th) Jonah Hinz, jr., Palatine  — 8.80

2. (9.15-2nd) Billy Suta, sr., Naperville North — 9.40

4. (8.90-5th) Arie Feltman-Frank, fr., Stevenson — 9.15

5. (9.05-4th) Luke Wychocki, sr., Downers Grove North — 8.90

6T. (9.10-3rd) Ethan Sansone, so., Wheaton Warrenville co-op — 8.85

3. (8.75-8th) Danny Heller, jr., Wheaton Warrenville co-op — 9.25

6T. (8.85-6th) Mark Ciesielski, sr., Wheaton Warrenville co-op — 8.85

9. (8.70-9th) Steve Merena, so., Elgin — 8.70

1. (9.55-1st) Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op  — 9.65

10. (8.80-7th) John Schubert, jr., Downers Grove North — 8.35

2012 STATE INDIVIDUAL MEET
EVENT FINALS CUTOFF SCORES


Floor exercise —  9.60 (10 finalists)

Pommel horse —  8.80 (10 finalists)
Still rings —  8.55 (10 finalists)
Vaulting —  9.20 (11 finalists)
Parallel bars — 9.10 (10 finalists)
Horizontal bar — 8.60 (10 finalists)

2012 IHSA STATE CHAMPIONS


Team —  Wheaton Warrenville co-op 160.80 (Friday)
All-around  —  Alex Diab, fr., Glenbard West -- 56.70 (Friday)
Floor exercise —  Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op -- 9.65
Pommel horse —  Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op - 9.70
Still rings — Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op - 9.75
Vaulting — Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op - 9.70
Parallel bars — Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op - 9.50
Horizontal bar —  Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op - 9.65

2012 IHSGCA SPECIAL AWARDS


 

Senior Gymnast of the Year — Mark Ciesielski, Wheaton Warrenville co-op

Coach of the Year  —  Frank Novakowski, Glenbard West

2012 STATE TEAM MEET

Team competition

At Lincoln-Way East

Friday, May 11

 

1. Wheaton Warrenville co-op 160.80 (28.15 FX, 25.65 PH, 25.60 SR, 27.40 V, 27.25 PB26.75 HB)
2. Lincoln Way co-op 157.45 (28.40 FX, 24.35 PH, 26.00 SR, 27.25 V, 26.50 PB, 24.95 HB)

3. Downers Grove North 155.35 (27.30 FX, 24.85 PH, 24.00 SR, 27.00 V, 26.40 PB, 25.80 HB)

4. Glenbard West 152.60 (27.05 FX, 25.00 PH, 25.70 SR, 26.50 V, 27.00 PB, 21.35 HB)

5. Palatine 148.80 (26.35 FX, 24.05 PH, 24.20 SR, 26.20 V, 25.45 PB, 22.55 HB)

6. Glenbrook North 147.75 (25.85 FX, 22.25 PH, 23.80 SR, 26.75 V, 25.90 PB, 23.20 HB)
7. Mundelein 146.70 (27.75 FX, 23.30 PH, 22.85 SR, 26.25 V, 24.10 PB, 22.45 HB)

8. Hinsdale Central 145.15 (26.55 FX, 25.50 PH, 24.80 SR, 27.45 V, 23.75 PB, 17.10 HB)

Note — top score on each event is boldfaced

TOP 25 ALL-AROUND FINISHERS
(Determined Friday)

 

1. Alex Diab, fr., Glenbard West — 56.70
2. Ajani Cargle, sr., Lincoln-Way co-op — 56.35
3. Jonah Hinz, jr., Palatine — 53.75
4. Ethan Sansone, so., Wheaton Warrenville co-op — 53.65
5. Billy Suta, sr., Naperville North — 53.15 

6T. Tyler Leahy, sr., Hinsdale Central — 52.35
6T. Luke Wychocki, sr., Downers Grove North — 52.35
8. Kevin Hamilton, sr., Glenbrook South — 52.20
9. Strahinja Sopcic, so., Downers Grove North — 51.95
10. Colin McCarthy, so., Mundelein — 51.55 

11. Nate Elfant, jr., Glenbrook North — 50.90
12. John Schubert, jr., Downers Grove North— 50.75
13. Corey Snyder, fr., Glenbrook North — 50.65
14. Steve Merena, so., Elgin — 50.35
15. C.J. Patton, jr., Fremd — 50.20

16. Chris Rediehs, fr., Lyons Township — 50.00
17. 
David Kavalerchik, jr., Buffalo Grove — 49.85
18. Andrew Fairbanks, jr., Neuqua Valley — 49.55
19. Brian Reedy, jr., Conant — 48.90
20. Arie Feltman-Frank, fr., Stevenson — 48.70 

21. TJ Kennedy, fr., Glenbard North — 48.25
22T. Austin Zimmer, jr., Glenbrook South — 48.20

22T. Sam Flory, jr., Lake Park — 48.20
24. Cameron Mueller, so., Mundelein  — 47.70
25. Jacob Guth, so., Stevenson — 46.75

IHSA STATE FINALS
At Lincoln-Way East High School
Team and all-around competition
Qualifying teams and individual all-around qualifiers compete in each event. Teams — Downers Grove North, Glenbrook South, Highland Park/Deerfield co-op, Lincoln-Way co-op, Mundelein, Naperville North, Palatine, Wheaton Warrenville co-op.
Friday, 6 p.m.
Individual prelims
Individual qualifiers complete in all six events.
Saturday, 11:30 a.m.
Individual event finals
Finals in each event, featuring top 10 placewinners (ties inclusive) from the prelim session.
Saturday, 6:30 p.m.